Відтепер житомиряни можуть лікуватися за новими протоколами.

Відтепер наші лікарі, згідно Наказу МОЗ України № 1422 від 29 грудня 2016 року, мають змогу використовувати у своїй роботі міжнародні клінічні протоколи, навіть без процедури адаптації. Міжнародні протоколи затверджені європейськими та американськими товариствами. Попри відсутність централізованого  перекладу, заклади охорони здоров’я або самі лікарі можуть самостійно обрати потрібні для своєї роботи протоколи та перекласти їх, після чого вони затверджуються наказом закладу здоров’я.

Такі перекладені і затверджені протоколи називають новими клінічними протоколами і можуть бути застосовані саме в даному закладі. На сайті МОЗ є перелік джерел, де можна обрати клінічні настанови, там вказані бази та інтернет-адреси.

Відрізняються міжнародні протоколи від наших вітчизняних тим, що більшість з них проходили значні клінічні дослідження, для того, щоб давати рекомендації лікарям, як діяти при тому чи іншому захворюванні, засновані на доказовій медицині.

“Переваги для пацієнтів очевидні - у них є вибір яким чином лікуватися, ефективно і без зайвих медикаментів чи приймаючи ліки, ефективність яких не доведена. У будь-якому випадку, пацієнту озвучується протокол лікування на вибір. Згода пацієнта на лікування згідно того чи іншого протоколу обов'язкова”, - коментує в.о. головного лікаря ЦМЛ №1 Володимир Мордюк.

На кожне відділення Центральної міської лікарні заплановано в найближчий час впровадити по 3-4 протоколи для подальшого використання в роботі. В лікарні є молоді кваліфіковані сімейні лікарі, які бажають і прагнуть самовдосконалення та розвитку. Сімейними лікарями було перекладено та адаптовано декілька протоколів, таких як: протокол по церозу печінки, по лікуванню та діагностиці неалкогольної жирової хвороби печінки, а також протокол по перелому стегна.

“Якщо англомовне джерело протоколу складає 250-300 сторінок, то наш сімейний лікар Ірина Турчин адаптувала його на 4 листи формату А-4. Наказ № 1422 дозволяє лікарям працювати за декількома стандартами, тепер наші спеціалісти мають змогу працювати за тими ж інструкціями, що і провідний лікар американської, ізраїльської чи німецької клініки”, - додає Андрій Волков, заступник головного лікаря з медичної частини ЦМЛ №1.

Згідно закону держава гарантує на безоплатній основі послуги первинного рівня надання допомоги, так званий гарантований пакет послуг, який щороку буде перезатверджуватися КМУ. Тепер пацієнт може обрати за яким протоколом він буде лікуватись. Обравши і давши письмову згоду на лікування за іноземним протоколом, пацієнт оплачує за власний рахунок все те, що не входить в гарантований пакет послуг.