Лікарня починається з приймально-діагностичного відділення

Сюди потрапляють всі пацієнти, направлені на стаціонарне лікування сімейними лікарями  не лише Корольовського району, але й міста, доставлені бригадами швидкої медичної допомоги – в тому числі і у вкрай тяжкому стані, та хворі, що звернулися самостійно. Саме тут вирішується питання потреби в госпіталізаціі, при необхідності надається невідкладна допомога.

Для прийому важких хворих є палата інтенсивної терапії, яка оснащена апаратом штучної вентиляціі легень, дефібрилятором, електровідсмоктувачем, апаратом ЕКГ, монітором пацієнта, підведено кисень, відділення повністю забезпечене медикаментами та приладами для надання невідкладної медичної допомоги.

Якщо зазирнути за лаштунки, то стає зрозумілим, що персонал приймального відділення працює з повною самовіддачею, професійно та за покликанням.

Сьогодні ми спілкуємося із завідуючою приймально-діагностичного відділення Марією Дрозд про організацію роботи, матеріально-технічне забезпечення та інші буденні речі лікарів відділення.

Кор.: Яка приблизно кількість людей проходить щодня через ваше відділення?

Марія Дрозд: За добу через наше відділення проходить близько ста чоловік. До відділення пацієнти доправляються бригадами швидкої допомоги, звертаються за направленнями сімейних лікарів та самостійно, з різними проблемами та скаргами на здоров’я . Таких третина.

Кор.: Тобто у вас досить широкий спектр надання медичної допомоги?

Марія Дрозд: Так, фактично ми надаємо лікувально-діагностичну, екстрену невідкладну, консультативну та амбулаторну допомогу цілодобово .

Єдина наша проблема – нестача персоналу, лікарів приймального відділення. Ставки є, а от працювати немає кому – тут дуже складно і морально, і фізично.

Кор.: Фактично до вас приходять люди, ви їм ставите діагноз і тоді вже направляєте в інші відділення?

Марія Дрозд: Ми – приймально-діагностичне відділення і наша основна робота — визначити важкість стану хворого, встановити попередній діагноз , його підтвердити, надати при необхідності медичну допомогу, провести консультації суміжних спеціалістів, для важкохворих - скликати консиліум, виконати його рекомендації, скерувати на лікування, стаціонарне або амбулаторне, залежно від показів. 

Діагностична служба нашого відділення обстежує хворих, направлених приймальним відділенням позачергово; важким хворим надається допомога безпосередньо в приймальному відділенні. При крайній необхідності – в палатах стаціонару.

У нас проводяться такі обстеження: УЗД органів черевної порожнини, позачеревинного простору та нирок, сечового міхура, щитовидної, молочної залоз та реґіонарних лімфатичних вузлів, чоловічої сечостатевої системи, м’яких тканин, суглобів.

Віднедавна, завдяки отриманню УЗД апарата з функцією Допплера, стало можливе дослідження артерій та вен кінцівок, судин шиї, судин нирок; очного яблука; у відділеннях стаціонару виконуються пункції під контролем УЗД. Проводяться ендоскопічні обстеження та ендоскопічні оперативні втручання при  захворюваннях стравоходу, шлунка, дванадцятипалої кишки, товстого кишківника (при потребі ми робимо колоноскопію із загальним знеболюванням), трахеї, бронхів (бронхоскопія), при виконанні всіх ендоскопічних маніпуляцій робиться аналіз на атипові клітини, бактеріологічне дослідження змивів зі слизових. Ми виконуємо функціональні дослідження - ЕКГ, спірометрію, ехокардіоскопію, велоергометрію.

Кор. Досить широкий спектр послуг. Як до вас можна потрапити? Який у вас графік роботи?

Марія Дрозд: В понеділок, четвер, суботу, першу, третю, п’яту середи місяця у нас «ургентні хірургічні дні» - це дні, коли наша хірургічна служба надає допомогу пацієнтам із гострою хірургічною патологією. Саме для цього, щоб забезпечити діагностичний супровід пацієнта, ми внесли зміни в роботу діагностичної служби, і надаємо діагностичну допомогу з 9-00 до 19-00 в робочі дні, в суботу з 10-00 до 15-00, це стосується і “вихідних” понеділків з 10-00 до 15-00, тобто діагностичні обстеження проводять щоденно, крім неділі.

 

До речі, ми в місті єдині, хто працює в такому режимі, йдемо на зустріч пацієнтам, які не в змозі дообстежитися в робочі дні, студентам, що повертаються на вихідні додому. Через наше відділення госпіталізуються пацієнти для лікування у терапевтичному, хірургічному, гінекологічному, урологічному, кардіологічному, неврологічному відділеннях, а також у відділеннях реанімації та інтенсивної терапії, які потребують додаткового обстеження, динамічного спостереження, корекції лікування.

Усім пацієнтам, які поступають до нас, виконується ЕКГ, загальний аналіз крові, глюкози крові, сечі, при необхідності пацієнт консультується суміжними спеціалістами, скликається консиліум та проводяться додаткові обстеження, вирішується питання потреби у госпіталізації, показів до неї та профіль відділення. Завдяки міській Програмі розвитку охорони здоров’я на 2016-2017 роки ми повністю забезпечені лікарськими препаратами, дезінфікуючими, миючими засобами, витратними матеріалами для надання екстреної невідкладної допомоги, плюс наше відділення обладнане палатним рентген апаратом, стаціонарним та переносним УЗД апаратами,  ЕКГ-апаратом, що дає змогу вчасно обстежити, виявити або уточнити причину захворювання та госпіталізувати пацієнта у відповідне відділення.

Нова апаратура дає нові можливості для точнішої та якіснішої діагностики. Ми дуже раді і вдячні, що отримали змогу оновити свою технічну базу.

Кор.: А чого ще не вистачає чи чого можливо хотілося б для повноцінного обстеження хворого? Можливо є ідеї для розширення можливостей діагностування?

Марія Дрозд: Ми прагнемо замінити все застаріле обладнання, встановити відеоендоскопічні системи, доукомплектувати апарати УЗД необхідними датчиками, придбати сучасні апарати для оцінки функціонального стану пацієнтів, тому що нове сучасне діагностичне обладнання – це запорука встановлення вірного діагнозу, а відтак і успішного лікування. І звичайно, підготовка кадрів, їх навчання, удосконалення навичок, участь у тренінгах майстер-класах для впровадження нових методик діагностики, лікувально-діагностичних маніпуляцій.

Кор.: Ви виконуєте дуже багато функцій, але я не бачу реєстратури чи реєстратора – як відбувається облік пацієнтів, спрямування потоку по кабінетам і лікарям?

Марія Дрозд: Так, тут є певна проблема. На даний момент, ми позачергово надаємо лікувально-діагностичну допомогу хворим у невідкладних станах, пацієнтам приймального відділення, що знаходяться на обстеженні, інвалідам війни, вагітним, пацієнтам з поліклінік з позначкою “терміново”. Для решти пацієнтів створено запис на обстеження, в тому числі по телефону. Пацієнтів дуже багато і трапляються різні ситуації, ну і черги, звісно. Я мрію про той час, коли у приймально-діагностичному відділенні буде реєстратор, який керуватиме потоком хворих, коли впровадиться електронний запис (це стосується самозвернень і направлень з поліклінік) – ні черг, ні колотнечі. Це однаково стосується як приймальної, так і діагностичної частин відділення.

Із приємного варто відзначити, що тепер час прийому хворого у приймальному відділенні значно скоротився. Оновлена лабораторія швидше робить аналізи – вже за 5 хвилин нам видають основні показники.

Кор. : Аналізи відразу 3-5 хвилин і вони у вас? Мені не почулося?

Марія Дрозд: Так відразу, ми вже знаємо який рівень глюкози, гемоглобіну, лейкоцитів – найнеобхідніші показники при кровотечах, запальних процесах, що скорочує термін перебування хворих в приймальному відділенні .

Зміст нашої роботи полягає у тому, що ми не просто маємо оформити історію хвороби і відправити у відділення, яке «планує» собі пацієнт. Ми повноцінно оглядаємо, обстежуємо виставляємо майже клінічний діагноз, принаймні до цього прагнемо.

Кор.: Я собі вашу роботу уявляю як маленьке пекло…

Марія Дрозд: Не знаю як щодо пекла, але інтенсивність праці в нас в рази більша, ніж у інших відділеннях. І персонал, що тут працює, бачив мабуть вже майже все, вміє і знає майже все, і тому у нас проблема з лікарями – тут дуже важка праця, багато неочікуваних моментів. З другого боку - це дуже цікава робота і прекрасний колектив, до речі відділення найбільше і наймолодше в лікарні. Нас — 51 чоловік!